Its łódźIdea stojąca za leasingiem maszyn i korzyści z niego płynące

Idea stojąca za leasingiem maszyn i korzyści z niego płynące

by

Prawo polskie, które co prawda poszło znacznie do przodu, dalej nie wspiera w takim stopniu przedsiębiorców, w jakim byśmy sobie tego życzyli. Częstokrotnie są oni ograniczani podatkami przy kolejnych inwestycjach w rozwój. Dlatego wielu z nich nie inwestuje w nowe rozwiązania. Branie kredytu na zakup maszyny nie jest dla nich dobrym rozwiązaniem. Tymczasem leasing maszyn może stanowić dobre rozwiązanie problemu.
Na czym polega branie maszyn w leasing?

Wszelkie umowy cywilnoprawne o dzierżawę rzeczy materialnej zawiązane pomiędzy dwiema albo trzema stronami nazywamy leasingiem. Zgodnie z zapisami w Kodeksie Pracy, leasing maszyn polega na zakupieniu przez stronę udzielającą go określonej maszyny, a następnie przekazanie jej w użytkowanie swojemu klientowi.

Ten natomiast zobowiązuje się do opłacania w comiesięcznych ratach wartości produktu oraz dodatkowo uiszczanie odsetek w zamian za usługę. Dzięki temu na przykład leasing samochodowy może kosztować firmę znacznie mniej, niż spłacanie rat albo kupowanie go na kredyt.
Rodzaje dostępnego leasingu samochodów i maszyn

Umowa podpisywana może być przez dwie albo trzy strony, które składają się z:

Producenta urządzeń,
Klienta biorącego leasing samochodowy,
Firmy leasingowej albo banku.

Leasing bezpośredni polega na podpisaniu umowy pomiędzy firmą zainteresowaną leasingiem maszyn a producentem tych urządzeń. Dzięki temu firma ma pewność co do tego, kto dostarcza im określone produkty. Wadą natomiast jest to, że większość producentów nie prowadzi leasingu maszyn czy samochodów.

Dlatego leasing pośredni jest rozwiązaniem przeznaczonym dla firm, które nie chcą martwić się o amortyzację swoich leasingowanych samochodów czy też nie mają czasu na poszukiwanie producentów chętnych do podpisania takiej umowy cywilnoprawnej. Banki oraz specjalistyczne instytucje leasingowe udzielają leasing samochodowy większości firm.

Leasing maszyn może być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla każdej firmy, pod warunkiem, że inwestycja jest przeprowadzona rozsądnie i dzięki temu przyniesie korzyści działalności.

Nowe wpisy o finansach:

Back to Top